Niezbędne praktyczne narzędzia

Niezbędne praktyczne narzędzia

Tutaj przedstawiam niezbędne narzędzia do nauki angielskiego.

Lakonicznie, ale #samkonkret.

ANKI – czyli zapamiętywanie po japońsku

Żeby uczyć się dużej ilości słów w języku obcym (a to właściwie chleb powszedni uczącego się) trzeba mieć jakiś system, żeby ta ilość słów nas nie przygniotła.

Poza tym jak mówili już Rzymianie – powtórka jest matką nauki. ANKI spełnia wszelkie w/w wymogi, tzn. pozwala zarządzać powtórkami dużej ilości słownictwa oraz rozkładać je odpowiednio w czasie.

Gdybyś to samo miał robić sam/sama, straciłbyś / straciłabyś połowę włosów z głowy. Człowiek nie pobije algorytmu.

Dzięki ANKI ćwiczysz tylko to co istotne w danym dniu, nie martwiąc się na zapas o kolejne słowa. Podstawa sukcesu to skupienie i dobrze nakierowana energia. ANKI pozwala to zrobić. Polecam!

Diki. pl- czyli źródło zdań i przykładów

ANKI to system fiszek, przyda się więc nam źródło naszych zdań do tych fiszek. Dla mnie jest to często diki.pl, czyli jeden z popularniejszych i kompletniejszych słowników internetowych.

Przykładowa fiszka wygląda tak:

Przód: My dog has a very good (zmysł węchu).

Tył: sense of smell

Czyli uczę się wyrażenia ‘zmysł węchu’ a jednocześnie jest ono osadzone w kontekście.

Jeśli nie czujesz jak to działa na tym etapie. Stwórz po prostu analogiczną fiszkę na papierze. Z jednej strony napisz zdanie (przód), z drugiej odpowiedź (tył).

Złota zasada: zdania powinny być krótkie.

Deepl.com – czyli zaawansowany tłumacz

Jeśli masz problem ze zrozumieniem tekstu z jakieś strony, po prostu go wklej do tłumacza Google lub Deepl.com (https://www.deepl.com/translator). Pozwoli to nie tylko zrozumieć, ale także porównać obie wersje i wyciągnąć ciekawe wnioski. Sprawdza się szczególnie dobrze przy prostych zdaniach, bez zbędnych zawiłości.

 

Podsumowując: warto mieć system, warto mieć narzędzia, ale kluczem jest regularność i zainteresowanie tematem. 4 filary produktywności to: narzędzia (technologia), środowisko, monitoring oraz ludzie. Ten ostatni czynnik jest prawdopodobnie najważniejszy, dlatego zachęcam do konsultacji ze mną / współpracy, tak żebyś mógł / mogła stworzyć własny, szyty na miarę system do nauki języka angielskiego i stał / stała się samodzielnym użytkownikiem tego języka w możliwie krótkim czasie.

Zapraszam też na mojego Facebooka: @zenenglishpl, gdzie znajdziecie webinar jak można zorganizować naukę języka angielskiego. Link do FB w górnej części mojej strony web.